Tegoroczna edycja Forum Pismaków była wyjątkowa

news_fotonews_fotonews_fotonews_fotonews_fotonews_fotonews_fotonews_fotonews_foto

Można powiedzieć, że wróciliśmy do korzeni. W czasie finału miało bowiem miejsce prawdziwe forum, na które przyjechali nie tylko laureaci, ale także ci, którzy po prostu chcieli się zaprezentować i zapoznać z tym, co robią inni. Na dwie godziny hall centrali banku ING w Katowicach zamienił się w gwarny jarmark medialny. Na kilkunastu stoiskach można było obejrzeć egzemplarze szkolnych gazet z całego kraju i porozmawiać z przedstawicielami wydających je redakcji.

Jedni przebierali się za tematy przewodnie numerów swoich gazet, inni przebierali się w stroje regionalne, a jeszcze inni pokazywali kolaże stron tytułowych, czy rozdawali improwizowane gadżety. Po zapoznaniu się z wszystkimi stoiskami uczestnicy forum mogli zagłosować na najciekawszą prezentację redakcji. Była to swego rodzaju nagroda publiczności. Wygrał „Dyzio Gimnazjalista, którego stoisko było jednym z najlepiej urządzonych i najsympatyczniejszych, a sama gazeta jest znana od lat z dobrej strony. Na pewno w następnych edycjach konkursu będziemy wracali do formuły forum i jesteśmy pewni, że wystawcy będą nadciągać tłumnie.

Mieliśmy także w tej edycji dwu znakomitych patronów medialnych: miesięcznik Forbes Polska i Ekonomiczny Oddział Polskiej Agencji Prasowej – PAP Biznes. Patroni potraktowali szkolną prasę tak, jak na to zasługuje, czyli poważnie. Redaktorzy naczelni obu firm pojawili się na Śląsku. Michał Broniatowski z Forbesa miał dwugodzinną sesję pytań i odpowiedzi z przybyłymi na Forum twórcami szkolnych gazet i z opiekunami redakcji. Maciej Danielewicz z PAP Biznes wręczał nagrody laureatom i opowiadał o tym, co jest ważne w zawodzie dziennikarza ekonomicznego.

Broniatowski zapytał zgromadzonych, czy zdają sobie sprawę z tego, że określenie „pismak” jest właściwie określeniem pejoratywnym i oznacza złego dziennikarza. Wszyscy oczywiście to wiedzieli, ale kłopot w tym, że to już dwudziesta edycja, tradycja rywalizacji „pismaków” nabudowała się poważna i w tej sytuacji jakiekolwiek zmiany nazwy byłyby zupełnie nie na miejscu. Poza tym właściwie dlaczego mielibyśmy ją zmieniać? W końcu używanie tej nazwy świadczy o tym, że szkolni twórcy gazet mają do siebie dystans. A to bardzo dobrze.

Przed samym finałem jak zwykle mieliśmy dzień warsztatowy, który jak zwykle miał miejsce w ośrodku w Szymocicach. W tym roku odkryliśmy, że właściwie to te Szymocice leżą opodal, a miejscowość tak naprawdę nazywa się Nędza, ale z jakichś przyczyn, których nikt z nas nie potrafił się domyślić, ludzie z okolicy nie chcą się do tej nazwy przyznawać. Chociaż Nędza całkiem okazała jest.

W czasie warsztatów dołączyły do nas Aleksandra Eysymontt, była dziennikarka RMF, która poprowadziła warsztaty radiowe i Monika Toppich, dawniej w naszej Fundacji, jeszcze dawniej w Outro, a obecnie w FRSE, która poprowadziła warsztaty z wywiadu. Szef Fundacji, Robert Bogdański, przygotował dla młodzieży warsztat pokazujący czym różni się poznanie internetowe od poznania literackiego, a następnie wdał się w długą rozmowę z nauczycielami - opiekunami gazet szkolnych. Dyskutanci zaczęli od zastanawiania się, co sprawia, że młodzi ludzie tak chętnie popadają w szkolną rutynę i jak z tym walczyć, a skończyli jak zwykle na naprawianiu szkolnego świata.

W czasie gali finałowej miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, które sprawiło, że tegoroczny konkurs może zostać nazwany wyjątkowym: Kamil Wiśniowski z Fundacji zaprezentował zgromadzonym nowy system MAM, którego jest współautorem. Ponieważ przez kilka lat Kamil wydawał Outro i korzystał na co dzień z systemu MAM, więc poznał znakomicie jego mocne i słabe strony i był doskonale predestynowany do zaprojektowania nowej wersji. Jesteśmy bardzo dumni z możliwości, jakie nowy system daje użytkownikom i mamy nadzieję, że po wakacjach zyska on wielu zwolenników.

Dwudziestą edycję Forum Pismaków objęły patronatem także: portal Edulandia.pl, Forum Młodych Lewiatan, Eurodesk Polska, Europejski Portal Młodzieżowy, Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, tygodnik Outro, radio Kampus oraz portal Działasz.pl. Patronat honorowy dał nam Prezydent Miasta Katowice.

Dziękujemy partnerom z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, bez których ta wyjątkowa edycja nie byłaby tak ciekawa.